Test Posts
(2/1/2022)
Тео има 2,5 години и веќе може да ја понесе титулата херој на векот. Но на Тео му е потребна нашата помош затоа што мора да се лекува во Турција, а третманот чини 150.000 евра, средства кои мама и тато ги немаат…
Можеме да ја поминеме објавава како да не постои, а може и да донираме и да помогнеме Тео поскоро да замине на лекување.
Од нас зависи…
Бог да ве благослови!!!
Хуман Гест на нашиот брат Сашо Милошевски (2/1/2022)
Нашиот брат Сашо Милошевски реши своите награди од Богојавление да ги донира на социјално загрозени семејства…
На овој голем празник, на откровението на Светата Троица на целото човештво преку крштението на нашиот Господ Исус Христос во реката Јордан, оваа година јавно се откри и големото срце на нашиот народ… Нашиот брат Saso Milosevski, кој по Божја промисла го фати крстот во Кисела Вода, во договор со своите најблиски и другарите кои скокнаа по крстот решија наградите кои ги добија да ги донираат на нашите сограѓани, нашите браќа и сестри од социјално загрозените категории. Заради желбата на Сашо заедно да ги поделиме донациите и здравствената состојба во која се наоѓам, Сашо реши донациите да ги поделиме во текот на идната недела.
Денес сум радосен заради фактот дека мноштвото од оние кои го фатија крстот, решија наградите да ги донираат на социјално загрозените семејства и да ја покажат својата христијанска љубов, дозволувајќи му на Бога да делува преку нив.
Бог да ве благослови и награди за вашето човекољубие сите!!!
Бог се јави браќа и сестри!!!
Денес, заедно со братот Saso Milosevski посетивме пет семејства од нашата програма за континуирана помош и им ги поделивме наградите кои тој ги доби: машина за перење, телевизор и три правосмукалки. Радоста на луѓето кои ги добија овие подароци беше навистина неизмерна и гестот на нашиот брат Сашо ќе го паметат долго.
Брате, ти благодарам за прекрасниот гест кој предизвика толку многу насмевки! Бог да го благослови и награди твоето семејство за вашето човекољубие со здравје, радост и успех!!!
Благодарност и до нашиот градоначалник Орце Ѓорѓиевски – Orce Gjorgjievski за прекрасната организација за Богојавление и за поддршката на идејата и желбата на нашиот брат Сашо да ги донира наградите.
На среќата на Marija Viktor Trajkoska и нејзинте деца нема крај (1/28/2022)
Се сеќавате на овој пост?
Самохраната мајка која бараше помош и пред неколку дена повторно и беше снимена емисија? Марија благодарение на упорноста на Хуманитарна организација “Свети Спас”  на 18.01.2021год. ги доби клучевите од станот кој и беше доделен уште кога ве известуваме, но поради бирократските процедури неможеше да се всели во него. Денес Марија го потпиша договорот на нотар за кој беше известена дека конечно ќе може да се всели пред една недела. На среќата на Marija Viktor Trajkoska и нејзинте деца нема крај.
!!!
ЕДИТ
Недостасуваат уште само 11.000 денари за комодата во дневната соба. Доколку можете да донирате пишете ни ќе ви дадеме контакт од мајката за да може да направите уплата
За да се доопреми станот недостасува кујна (обезбедено) и за греење инвертер клима (обезбедено) која би најекономична за таа квадратура.
Доколку некој може да донира нека не контактира.
Обезбедена клима за самохраната мајка од Охрид. (1/28/2022)
Прекрасна празнична вест. Обезбедена клима за самохраната мајка од Охрид. Крајот на патешествието кое го имаше ова семејството веќе се гледа. Со климата ќе имаат можност да заштедат со сметките за струја бидејќи греењето со други грејни тела е многу поскапо.
Радуваат ваквите пораки, радува вашата хуманост.
Ви благодариме од се срце ❤️
За Никола Тимов (1/28/2022)
Нашиот сограѓанин брат Никола Тимов во текот на ноќта имаше здравствени компликации со белите дробови (бронхопнеумонија) и е итно испратен во Скопје кадешто му претстои тешка операција. Заради тоа се јавува проблем за обезбедување на финансии кои во понеделник треба да бидат уплатени. Ние бевме контактирани доколку можеме некако да помогнеме па ве замолуваме доколку сте во можност да донирате колку што можете и сите заедно да направеме едно добро дело.
Стопанска банка АД Скопје
Татјана Стојчева
200002277030663
Цел на дознака: Направи добро дело
За повеќе информации слободно ѕвонете на 071 855 559 – Александар

За Кристијан Андреев (1/28/2022)
Со тоа што ќе ни помогнете и ќе донирате за БРАТ МИ, може нема да го смените светот,но ЌЕ ГО СПАСИТЕ НЕГОВИОТ ЖИВОТ.
Не можете да помогнеме на секого.Но сите вие ЗАЕДНО можете да му ПОМОГНЕТЕ НА МОЈОТ НАЈСАКАН БАТИЧКО И МЕНЕ 💞
МОЖЕТЕ ДА ПОМОГНЕТЕ НА СЛЕДНИОВ НАЧИН 👇
☎️ТЕЛЕКОМ 143136
☎️А1 143464
ДЕНАРСКА СМЕТКА НЛБ БАНКА:
КРИСТИЈАН АНДРЕЕВ
👉210-7000006478-05
ДЕВИЗНА СМЕТКА НА НЛБ БАНКА:
КРИСТИЈАН АНДРЕЕВ
👉IBAN CODE MK 07210501699259629
SWIFT TUTNMK22
Цел на дознака:Донација за Кристијан
ЛИНК ОД FUNDRAISER SMETKA 👇
ВЕ МОЛАМ СПОДЕЛУВАЈТЕ,МНОГУ ЌЕ НИ ПОМОГНЕТЕ 💞
ВАШАТА ДОНАЦИЈА ЗНАЧИ ЖИВОТ ЗА БАТО
Дарување на 350 оброци за социјално загрозените од Градоначалникот на општина Кисела Вода (1/26/2022)
Дарувањето на еден ваков голем и убав христијански празник ги потенцира човечките доблести – солидарноста, хуманоста и грижливоста.
Да се дарува, значи искрено и од срце да се помогне онаму каде што е најпотребно.
🍛🍞 На 14.01 обезбедивме 350 оброци за социјално загрозените од општина Кисела Вода. Се потрудив на дел од нив лично да им ги однесам со цел со овие лица малку да се подружиме и овој празничен ден да им го направам поисполнет и поразличен од другите.
📌 Празничен ручек добија и децата од улица, бездомните лица, лицата во домовите, а обезбедена е донација и за лицата кои имаат потреба од помош од храна во народната кујна во ,,Св. Спас” во Драчево. Токму во ,,Св. Спас” во Драчево, со празничен ручек заедно со сите лица кои ја посетуваат народната кујна го заокруживме денешниот ден.
☝️ На средбата ги информирав и дека во тек е тендерската постапка со која ќе им обезбедиме огревно дрво кое ќе им помогне полесно да ги пребродат студените денови и дека активно ќе работам да се подигне стандардот во општината за да го намалиме бројот на луѓе кои ќе зависат од нечија помош.
Сакам да се заблагодарам на општинската организација на Црвениот Крст, на Хуманитарни акции – Скопје, како и на отецот Оливер и хуманитарната организација ,,Св. Спас” кои ни се силна поддршка во оваа хумана мисија.
☦️ Нека е за многу години и нека дава само радост, здравје и бериќет на секого!
Mагацинот на нашата хуманитарна организација се преселува на нова локација (1/26/2022)
Од 01.02.2022 година магацинот на нашата хуманитарна организација се преселува на нова локација…
Од 03.02.2022 година новата локација на магацинот е на ул. Јустинијан Први бр. 118 во Драчево.
За да можеме да функционираме како досега, потребни нѝ се сталажи, па доколку може некој да нѝ помогне со овој проблем, би ви биле благодарни.
Благодарност до момците кои нѝ го измолерисаа и разубавија магацинот:
Мики Стојановски
Антонио Петровски.
Благодарност до Nikola Trpceski и Marjan Nikolovska кои се потрудија и го разубавија магацинот,како и до братот Goran Petkovski и неговата екипа.
Бог да ве благослови!!!
The Soul of Macedonia, за најубавите наши цркви и манастири (1/13/2022)
Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, во периодот и кога од печат излезе мојата најнова монографија за убавините на Македонија а поттикнат од хуманата мисија која со години и години успешно ја остварува хуманитарната организација Свети Спас, би сакал со вас да ја споделам мојата идеја за заедничка акција за помош на лицата, на фамилиите на кои сме им највеќе потребни периодов.
За прв пат во нашата и ваша хуманитарна организација ги нудам за продажба моите две последни монографии, фотомонографијата The Soul of Macedonia, за најубавите наши цркви и манастири, фрески и икони, како и монографијата Beautiful Macedonia, фотомонографијата за најубавите места, планини, реки, езера, водопади, пештери, археолошки локалитети во Македонија.
Двете мои дела се со текст на англиски јазик, со преку 300 фотографии, тврд повез и на преку 370 страници и се идеален подарок како за вашите бизнис партнери, пријатели, дипломати така и за самите нас, за нашите домашни библиотеки. Со секој купен примерок воедно и помагате директно на многу лица на кои сме им најпотребни, донирате огромен дел од средствата во организацијата Свети Спас за купување на храна за најзагрозените семејства.
За сите дополнителни прашања и нарачки, слободно контактирајте не.
Ви посакувам среќни и бериќетни новогодишни и божиќни празници
Со почит,
Наце Попов
Хармоника за децата од училиштето за деца со оштетен вид ДУРДМОВ “Димитар Влахов” (1/13/2022)
На 24.12 повторно го посетивме училиштето за деца со оштетен вид ДУРДМОВ “Димитар Влахов” да ја доставиме хармониката која ја ветивме…
Голема благодарност до братот Goran Petkovski кој ја донираше хармониката и до анонимната дарителка која донираше 1500 денари за промена на каишите.
Со здравје да ја користите хармониката!!!
Бог да ве благослови и награди за вашето човекољубие!!!